Küsitlus: Euroopa Parlamendi valimistel jagavad mandaadid 5 erakonda

21.04.2019

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel viib uuringufirma Norstat kuni valimisteni iganädalaselt läbi Euroopa Parlamendi valimiste nimekirjade populaarsuse küsitlust. Praeguse toetuse seisuga saaks Reformierakond Euroopa Parlamenti kaks kohta ning ülejäänud neli kohta jagunevad Keskerakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna, EKRE ja Isamaa vahel.  

Vahemikus 12-17 aprill läbi viidud küsitluses esitati vastajatele täielik Euroopa Parlamendi valimistel osalevate kandidaatide nimekiri ning küsiti: „Millise kandidaadi poolt annaksite oma hääle juhul, kui Euroopa Parlamenedi valimised toimuksid järgmisel pühapäeval?“ Sellisel kujul imiteerib küsitlus situatsiooni valimiskabiinis või e-hääletades. 

Liites iga erakonna kandidaatidele antud hääled kokku, on kõige populaarsem Reformierakonna nimekiri, kelle kandidaate toetab 22,3% vastajatest. Teisel kohal on Keskerakond (20,3%) ning kolmandal kohal Sotsiaaldemokraatlik erakond (16,9%). Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna kandidaate toetab kokku 13,6% ja Isamaa kandidaate 10,7% vastajatest. Ülejäänud erakonnad ning üksikkandidaadid saavad hääli juba vähem ning praeguse seisuga ühtegi mandaati valimistel ei saaks. 

Kui praegused tulemused realiseeruks valimistel, siis saaks Reformierakond 2 kohta (Andrus Ansip ja Urmas Paet) ning Keskerakond (Yana Toom), Sotsiaaldemokraatlik Erakond (Marina Kaljurand), EKRE (Jaak Madison) ja Isamaa (Riho Terras) ühe koha. Kui Brexiti tõttu saaks Eesti ühe koha juurde, siis läheks see praeguste tulemuste korral Keskerakonnale (Igor Gräzin).  

Reformierakond

22,3%

Keskerakond

20,3%

Sotsiaaldemokraatlik Erakond

16,9%

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond

13,6%

Isamaa

10,7%

Eesti 200

4,5%

Erakond Eestimaa Rohelised

2,8%

Elurikkuse Erakond

1,9%

Eestimaa Ühendatud Vasakpartei

0,3%

Üksikkandidaadid

6,7%

Kõige populaarsem kandidaat on Marina Kaljurand (11%), kelle poolt anti 85% Sotsiaaldemokraatliku Erakonna nimekirjale läinud häältest. SDE esinumbriga võrreldav toetus on veel Reformierakonna esinumbril Andrus Ansipil (9%) ning Keskerakonna esinumbril Yana Toomil (8%). Üksikkandidaatidest on kõige populaarsem Raimond Kaljulaid, kelle valis 4% küsitlusele vastanutest. 

Marina Kaljurand

11%

Andrus Ansip

9%

Yana Toom

8%

Urmas Paet

4%

Raimond Kaljulaid

4%

Jaak Madison

4%

Küsitlus viidi läbi uuringufirma Norstat Eesti AS-i poolt läbi veebikeskonnas 12..-17. aprillini ning sellele vastas 1000 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku.