Parempoolsetele annaks praegu hääle 1,3% valijatest

29.07.2022

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel läbi viidud uuringust selgub, et kui praegu toimuks Riigikogu valimised, siis annaks Parempoolsetele oma hääle 1,3% valimisõiguslikest kodanikest. Küsitluse viis läbi Norstat Eesti AS.  

Isamaast lahkunud ühenduse Parempoolsed esindajad annavad täna teada uue erakonna loomisest. Kuna erakonna asutamine on õhus olnud juba mitu kuud, küsis Ühiskonnauuringute Instituut inimestelt nende erakondliku eelistust ning vastajatele esitatud erakondade nimekirjas oli võimalik valida ka parempoolseid. Parempoolsed olid vastajatele esitatud nimekirjas asetatud esimeseks.  

Erakondliku eelistuse küsimuse kõlab järgmiselt: “Kui järgmisel pühapäeval toimuks Riigikogu valimised, siis millise erakonna kandidaadi poolt te hääletaksite?” Kui tulemuste arvutamisel jätta välja “Ei oska öelda” vastanud, siis kujunes erakondade pingerida järgmiselt:  

Reformierakond 27,4%

Keskerakond 21,1%

EKRE 17,6%

Eesti 200 12,9%

Isamaa 8,7%

SDE 8,3%

Parempoolsed 1,3%

Muu erakond 2,5% 

Kuigi meetodist tulenevalt erinevad tulemused mõnevõrra Ühiskonnauuringute Instituudi ja Norstati iganädalase erakondliku eelistuse tulemustest, siis saab nende põhjal järeldada, et asutamise hetkel jääb Parempoolsete populaarsus veel kaugele valimiskünnisest. 

 

Norstati kiirküsitlus viidi läbi 27. - 28. juulini veebikeskkonnas 18-aastaste ning vanemate Eesti elanike seas ja selles osales kokku 747 vastajat.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on asutatud jaanuaris 2016. Ühiskonnauuringute Instituut on mõttekoda ehk thinktank, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Uuringufirma Norstat Eesti AS tegutseb alates 2008. aastast ning on keskendunud professionaalse küsitlusteenuse pakkumisele. Ettevõtte klientideks on peamiselt teised uuringufirmad, meediaagentuurid ning konsultatsiooniettevõtted. Norstat Eesti kuulub Norstat Gruppi, mis pakub teenuseid kokku 18 riigis. Norstat järgib ESOMARi reegleid ja kvaliteedistandardeid. Lisainfo: www.norstat.ee