Peaministrikandidaadina eelistatakse Kõlvartile enam nii Helmet kui Reinsalut

14.09.2023

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud küsitlusest selgub, et värskelt Keskerakonna esimeheks valitud Mihhail Kõlvart on peaministrikandidaatide seas populaarsuselt neljandal kohal. Lisaks Kaja Kallasele edestavad teda Martin Helme ja Urmas Reinsalu. Küsitluse viis läbi Norstat Eesti AS.  

Pühapäeval toimunud erakorralisel kongressil valiti Keskerakonna uueks esimeheks Mihhail Kõlvart ning Ühiskonnauuringute Instituudi küsitlus on esimene, kus võimalike peaministrikandidaatide seas on esindatud ka Keskerakonna uus esimees 

Vastajatelt küsiti: „Keda eelistaksite näha peaministriametis“. Võimalik oli valida kõigi parlamendierakondade esimeeste vahel ning nimede populaarsuse alusel kujunes välja selline järjestus:  

Kaja Kallas 21,6%

Martin Helme 18%

Urmas Reinsalu 16,3%

Mihhail Kõlvart 12,8%

Lauri Läänemets 4,4%

Lauri Hussar 2%

Ei oska öelda 25% 

Võrreldes kaks nädalat tagasi läbi viidud küsitlusega on Kaja Kallase populaarsus 2,1 protsendipunkti võrra madalam. 28. – 29. augustini läbi viidud küsitluses eelistas teda peaministrina näha 23,7% vastajatest. 

Praegune peaminister on kõige populaarsem kandidaat lisaks Reformierakonna toetajatele (84%) ka Eesti 200 toetajate seas (30,4%) ning naiste seas (21,1%). Meessoost vastajad toetavad enim Martin Helmet (23,7%), kes on kõige populaarsem ka EKRE toetajate seas (79,2%). Urmas Reinsalu on kõige populaarsem Isamaa toetajate seas (70,4%). Mihhail Kõlvart on kõige populaarsem kandidaat muust rahvusest vastajate seas (47,9%) ja Keskerakonna toetajate seas (57,9%), kuid eestlastest eelistaks teda peaministrina 4,8%. Lauri Läänemets on kõige populaarsem sotsiaaldemokraatide toetajate seas (27,2%).

 

Norstati küsitlus viidi läbi 13. septembril läbi veebikeskkonnas 18-aastaste ning vanemate Eesti kodanike seas ja selles osales kokku 1000 vastajat.