Ühiskonnauringute Instituudi faktikontroll: Raul Rebane eksib, EKRE valija ei poolda kõva käega valitsemist

06.01.2019

Raul Rebane jõuab oma 3. jaanuaril Postimehes ilmunud artiklis Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna poliitikat analüüsides järeldusele, et EKREei ole pakkunud efektiivselt mitte niivõrd uut ideoloogiat, kuivõrd hääletamisvõimalust neile, kes tahaksid ida moodi kõva käega valitsemist ja «korda majja».  

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel igal aastal läbi viidav Eesti inimeste maailmavaatelisi positsioone kaarditavas väärtushinnangute uuringus on palutud inimestel hinnata kolme riigivalitsemise viisi ning öelda iga valitsusvormi kohta, kas see oleks Eestile “Väga hea”, “Pigem hea”, “Pigem halb” või “Väga Halb”. Üks kolmest riigivalitsemise vormist on: “Riiki valitseb tugev liider, kes ei pea arvestama parlamendi ja valimistega.” Teised kaks on ekspertide valitsus ning demokraatia. 

Seega võib antud küsimuse põhjal hinnata, kui palju on nn kõva käega valitsemise pooldajaid valijate seas üldiselt ning erinevate erakondade toetajaskonnas.  

Vastajate osakaal, kelle arvates oleks Eestile “Väga hea” või “Pigem hea”, kui riiki valitseb tugev liider, kes ei pea arvestama parlamendi ja valimistega.

 

2018 jaanuar

Kõik vastajad

16%

Keskerakond

27%

EKRE

20%

Reformierakond

14%

Isamaa

4%

SDE

11%

Vabaerakond

5%

Uuringutulemuste põhjal saab öelda, et valijate seas üldiselt on „kõva käe“ toetajaid 16%. Erakondliku eelistuse järgi on neid kõige enam Keskerakonna toetajate seas (27%), mida kindlasti selgitab suur vene rahvusest valijate osakaal. Samas EKRE valijatest peaks tugevat liidrit Eestile heaks 20%. Ülejäänud parlemendierakondade toetajate seas peab kõva käega valitsemist heaks 5-14%.  

„Arvamusliider Raul Rebane eksib väites, et EKRE pakub hääletamisvõimalust just kõva käega valitsemist soovijatele, kommenteeris Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik Peeter Espak. „EKRE toetajatest peab tugevat liidrit Eestile heaks valitsemisviisiks heaks viiendik, mis on selge vähemus,“ jätkas Espak. „Eestis ei ole tegelikult ühtegi erakonda, mille valijad ülekaalukalt pooldaks sellist valitsemisviisining seega on ilmselt vale ka Rebase järeldus, et seekordsete valimiste põhiteemaks on kas demokraatia või kõva käsi,“ ütles Espak.

Uuringu viis läbi Turu-uuringute AS 2018. aasta jaanuaris ning sellele vastas 786 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku.